Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

Jak można pomóc Debianowi?

Jeśli myślisz o pomocy w rozwoju Debian, jest wiele obszarów, w których mogą uczestniczyć zarówno doświdczeni, jak i niedoświadczeni użytkownicy:

 1. Możesz po prostu testować system operacyjny i programy do niego dołączone i raportować jeszcze nieznane niedomagania i błędy, które znajdziesz, używając do tego Systemu Śledzenia Błędów. Możesz również próbować śledzić błędy już znalezione i dodawać dalsze informacje na ich temat, jeśli uda Ci się powtórzyć opisane objawy.
 2. Jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem, możesz pomóc innym użytkownikom poprzez listy dyskusyjne użytkowników (polska lista) lub kanał IRC #debian. Więcej informacji na temat pomocy i dostępnych źródeł można znaleźć na stronach wsparcia.
 3. Możesz pomóc w tłumaczeniu programów lub informacji dotyczących Debiana (strony www, dokumentacja) na Twój język poprzez wzięcie udziału w projekcie tłumaczeń (wszelkie informacje na ten temat są zasadniczo przekazywane poprzez listę i18n po angielsku lub po polsku). Możesz nawet zapoczątkować grupę dla nowego języka, jeśli nie ma jeszcze takiej w Twoim języku. Więcej informacji na stronach dot. internacjonalizacji.
 4. Możesz pomóc w opiece nad aplikacjami, które są już dostępne w systemie operacyjnym Debian, zwłaszcza tymi, których używasz często i masz wiedzę na ich temat, poprzez tworzenie łat i dodatkowej dokumentacji w Systemie Śledzenia Błedów dla tych pakietów. Możesz też brać udział bezpośrednio w opiece nad pakietami poprzez członkostwo w jednej z grup zespołu opieki lub też brać udział w tworzeniu oprogramowania dla Debiana przez przyłączenie się do projektu Alioth.
 5. Możesz pomóc pisać dokumentację albo przez pracę nad oficjalną dokumentacją tworzoną w Projekcie Dokumentacji Debiana albo przez współtworzenie Debian Wiki.
 6. Możesz pomóc w tworzeniu publicznego wizerunku Debiana i współtworzyć strony www lub pomagać w organizacji wydarzeń w Twoim regionie.
 7. Możesz pomóc w tworzeniu adaptacji (portów) dla architektury, w której masz doświadczenie, przez rozpoczęcie nowej adaptacji lub współtworzenie istniejącej. Więcej informacji na liście dostępnych portów.
 8. Możesz tworzyć pakiety dla aplikacji, w których masz więcej doświadczenia i uważasz, że są wartościowe dla Debiana i stać się opiekunem dla takich pakietów. Więcej informacji przeczytasz w Kąciku Deweloperów Debiana.
 9. Możesz pomóc w śledzeniu, znajdywaniu oraz naprawianiu problemów z bezpieczeństwem w pakietach Debiana. Możesz także pomóc utwardzić pakiety, repozytoria i obrazy a także inne elementy.
 10. Możesz przekazać sprzęt i usługi na rzecz projektu Debian, dzięki czemu zarówno użytkownicy, jak i deweloperzy będą mieli z tego pożytek. Zawsze poszukujemy mirrorów blisko naszych użytkowników i systemów auto-builder dla naszych porterów.
 11. Możesz zrobić zrzut ekranu pakietu i wysłać go na stronę screenshots.debian.net aby użytkownicy mogli zobaczyć jak w Debianie wygląda dany program zanim zaczną z niego korzystać.
 12. Możesz oznaczyć i sklasyfikować pakiety na stronie debtags, aby inni użytkownicy mogli łatwiej znaleźć oprogramowanie, którego szukają.
 13. Pomagaj w promocji Debiana przez mówienie o nim i pokazywanie go innym.
 14. Możesz pomóc przy corocznych konferencjach Debiana, włączając w to nagrywanie filmów i rozmów, witanie przybywających uczestników, pomaganie przemawiającym przed ich wystąpieniami, pomoc przy specjalnych wydarzeniach (jak serowe i winne spotkania), organizacja, zakończenie oraz pozostałe sprawy.
 15. Możesz pomóc organizować coroczne konferencje Debiana, mini-DebConfs w twoim regionie, Debian Day parties, release parties, bug squashing parties, development sprints oraz inne wydarzenia na całym świecie.
 16. Możesz włączyć wysyłanie raportów dotyczących używanych pakietów (popularity-contest).

Jak widzisz, jest wiele sposobów, na które możesz zaangażować się w projekt i tylko kilka z nich wymaga, abyś był Deweloperem Debiana. Wiele z tych różnorodnych podprojektów posiada mechanizmy bezpośredniego dostępu do kodu źródłowego dla współpracowników, którzy pokazali, że są godni zaufania i wartościowi. Zwykle osoby, które stwierdzają, że mogą osiągnąć więcej angażując się bardziej w Debiana przyłączają się do projektu, ale nie zawsze jest to konieczne.