هشدار! این ترجمه خیلی قدیمی است، لطفاً نسخه اصلی را ببینید.

چگونه شما هم ميتوانيد به دبيان كمك نماييد؟

در صورتي كه شما به توسعه دبيان علاقه داشته باشيد قسمتهاي مختلفي براي افراد با تجربه و كم تجربه وجود دارند كه افراد با تخصصهاي مختلف ميتوانند در آن مشاركت نمايند:

  1. شما به سادگي ميتوانيد سيسستم عاملي كه دبيان و برنامه هايي كه در ان وجود دارند را تست نموده و ايرادات و اشتباهاتي كه وجود دارند و حتي باگ هاي پيش آمده براي خودتان را از طريق رهيابي باگ براي ما ارسال نماييد. سعي كنيد وقتي ايرادي را گزارش ميكنيد آن را در مجموعه گزارشات ارسال شده پيگيري نماييد ودر صورت امكان توضيح بيشتري براي واضح شدن ايراد پيش آمده ارائه نماييد حتي اگر راه حلي به ذهنتان خطور كرد مطرح نماييد.
  2. در صورتي كه كاربر با تجربه تري هستيد، ميتوانيد به كاربران ديگر از طريق لينك ليست پستی کاربران و يا كانال آي آر سي #debian كمك نماييد. براي اطلاع بيشتر در مورد موارد پشتيباني و منابع موجود صفحه پشتيباني را مطالعه نماييد.
  3. شما ميتوانيد به ترجمه برنامه ها و اطلاعات مرتبط با دبيان اعم از صفحات اينترنتي و مستندات، به زبان خود اقدام نماييد و به نوعي درگير پروژه ترجمه دبيان گرديد (مباحث مرتبط با ترجمه عموما در ليست پستی i18n پیگیری می شود). شما حتي مي توانيد در صورت عدم وجود زبان خود در مجموعه موجود، یک گروه جدید بومی سازی را ايجاد نماييد. برای اطلاعات بیشتر صفحه بين المللي سازي را مطالعه نماييد.
  4. شما مي توانيد به نگهداري برنامه هايي كه از قبل در پروژه دبيان وجود داشته اند كمك نماييد ، به خصوص آنهايي كه در موردشان بيشتر ميدانيد و بيشتر به كار گرفته ايد، اين كار به وسيله ارسال ايرادات از طريق لينك سيستم پيگيري ايرادات براي بسته هاي مختلف انجام مي گيرد. شما ميتوانيد پس از عضويت در تيم نگهداري مستقيما در نگهداري بسته ها و سيستم عامل دخيل شويد و يا در پروژه هاي نرم افزاري اي كه هم اكنون در حال اجرا هستند از طريق لينك Alioth مشاركت نماييد.
  5. شما ميتوانيد در ايجاد مستندات پروژه دبيان از طريق لينك پروژه مستندات دبيان و يا توسعه صفحات ويكي دبيان ويكي دبيان مشاركت نماييد.
  6. شما ميتوانيد به ظاهر عمومي پروژه دبيان كمك شاياني نماييد و به كمك طراحان وب سايت دبيان رفته و يا به سازمان رويدادهاي سراسر جهان كمك نماييد.
  7. در صورتي كه تجربه كار با معماري رايانه اي خاصي را داريد و يا اينكه مي توانيد معماری خاصي را براي دبيان طراحب و يا بهبود بخشيد به راحتي ميتوانيد از طريق مطالعه صفحه ليست معماري هاي موجود به اين مهم دست يابيد.
  8. شما ميتوانيد آن دسته از بسته هاي نرم افزاري را كه در آنها تجربهٔ بيشتري داريد و يا براي دبيان با ارزشترند را در نظر گرفته و و يك نگهدارنده بسته شويد. براي اطلاعات بيشتر صفحه خلوت توسعه دهندگان دبيان را مطالعه نماييد.
  9. شما مي توانيد از طريق اهداء تجهيزات و يا سرويس به پروژه دبيان، كمك نماييد . به اين وسيله كاربران و توسعه دهندگان دبيان از مزاياي آن بهره مند خواهند شد. ما با اشتياق به دنبال آینه های دریافت در سطح اينترنت كه كاربران بتوانند به آن اعتماد كنند و سيستم هاي auto builder براي انتقال دهندهها هستيم.
  10. از طريق صحبت در مورد دبيان و معرفي كردن آن به ديگران اين پروژه را ياري نماييد.

همانگونه كه ميبينيد، راههاي متعددي براي همكاري با دبيان وجود دارد و تنها بخش كمي از آن به اطلاعات تخصصي توسعه لينوكس نياز دارد. اكثر پروژه ها روندی براي در اختيار قرار دادن و اجازه دسترسي كاربران به كدهاي منبع دارند، كه اين نشانه ارزش آنها و خوش نيت بودن مجريان پروژه است. معمولا، افرادی که كم كم متوجه مي شوند، مي توانند بيشتر درگير پروژه دبيان شوند، به پروژه دبیان می پيوندند، اما همیشه این کار ضرورتی ندارد.