Upozornění! Tento překlad je příliš zastaralý, prohlédněte si prosím originál.

Jak je možné Debianu pomoci?

Pokud zvažujete, že byste nějak přispěli k vývoji Debianu, naleznete spoustu oblastí, ve kterých se mohou uplatnit jak zkušení, tak i ti méně zkušení uživatelé:

 1. Můžete tento operační systém a jeho programy prostě jen používat, testovat a případné nalezené chyby oznamovat pomocí systému sledování chyb. V tom je také možné procházet chyby již nahlášené ostatními a doplňovat k nim další informace, například to, zda se danou chybu podařilo reprodukovat i u vás.
 2. Jste-li již zkušenějším uživatelem, můžete pomáhat ostatním v poštovní konferenci nebo na IRC kanálu #debian. Další informace naleznete na stránkách podpory.
 3. Můžete také pomoci s překladem aplikací a dalších informací spojených s Debianem (webové stránky, dokumentace). Je možné se zapojit do již existujícího projektu (debata k překladům obvykle probíhá na příslušné i18n poštovní konferenci), ale můžete také založit skupinu úplně novou, pokud překlad pro daný jazyk zatím neexistuje. (Pro češtinu máme konferenci debian-l10n-czech) Více informací naleznete na stránkách o Debianu a různých jazycích.
 4. Můžete pomoci udržovat aplikace, které se již v operačním systému Debian nachází - obzvláště ty, které využíváte a máte o nich povědomí - tím, že pro ně budete buď přímo tvořit opravy (patche) nebo o nich budete doplňovat informace v systému sledování chyb. Můžete se také stát členem skupiny, která spravuje konkrétní balíček, případně se zapojit do vývoje některého projektu na serveru Alioth.
 5. Můžete být nápomocni při tvorbě dokumentace buď v rámci oficiálního Projektu dokumentace Debianu, nebo tak, že přispějete do Wiki Debianu.
 6. Můžete podpořit veřejnou podobu Debianu a přispívat obsahem na webové stránky nebo pomáhat s organizací akcí kdekoli na světě.
 7. Můžete pomoci s portací Debianu na architekturu, se kterou máte zkušenosti, buď tím, že založíte nový projekt nebo že se budete spolupodílet na nějakém již existujícím. Více informací naleznete na stránce se seznamem dostupných portů.
 8. Můžete balíčkovat aplikace, se kterými máte zkušenosti a o nichž se domníváte, že by mohly být pro Debian přínosné, a tak se stát správcem těchto balíčků. Více informací naleznete ve vývojářském koutku.
 9. Můžete pomoci se sledováním, vyhledáváním a opravami bezpečnostních problémů v balíčcích. Můžete také pomoci přímo s balíčky, repositáři a obrazy and dalšími věcmi.
 10. Můžete projektu Debian věnovat zařízení nebo přispět službami, ze kterých pak mají užitek uživatelé či vývojáři. Pro naše uživatele také nepřestáváme hledat spolehlivá zrcadla umístěná různě po světě a systémy pro automatické kompilace na různé architektury.
 11. Můžete pořizovat snímky obrazovky balíčků a nahrát je na screenshots.debian.net, uživatelé tak budou moci vidět, jak vypadá software Debianu před tím, než jej použijí.
 12. Na webu debtags můžete označovat balíčky štítky a zařazovat je do kategorií, uživatelé tak budou moci snáze najít software, který hledají.
 13. Můžete pomoci s propagací Debianu prostě jen tím, že o něm budete mluvit nebo systém Debian někomu naživo předvedete.

Jak vidíte, možností, jak se zapojit, je spousta a jen malá část z nich vyžaduje, abyste se stali vývojářem Debianu. Mnoho projektů disponuje mechanismy, které umožňují přímý přístup ke zdrojovým kódům těm účastníkům, kteří se ukázali být důvěryhodnými a pro projekt přínosnými. Lidé, kteří se chtějí věnovat Debianu, se zpravidla do projektu zapojí, ale ani to není podmínkou.