Uyarı! Bu çeviri oldukça eski, lütfen belgenin özgün haline bakın.

İnternet ile Debian yüklenmesi

Eğer kalıcı bir İnternet bağlantınız varsa, bunu kullanarak Debian yükleyebilirsiniz. İlk başta sadece küçük bir bölümünü indirdiğiniz Debian, yükleme sürecine başlayacaktır ve yükleme programı bunun dışında kalan istediğiniz programları indirecektir.

Bu tür ağdan yükleme işlemi Ethernet veya kablosuz ağ üzerinden (laptopunuza bağlı bir PCMCIA kartı olabilir) İnternet erişimi gerektirmektedir. Ne yazıkki dahili ISDN kartlarını desteklememektedir.

Ağ üzerinden yükleme yapabileceğiniz 3 seçenek vardır:

Küçük CD'ler

650MB tam bir CD kalıbı yerine, sadece yükleme için gerekli olan dosyaları barındıran CD kalıbını indirebilirsiniz. Bunu kullanabilmeniz için bir CD yazıcıya ihtiyacınız vardır.

Aşağıdaki kalıp dosyaları 180 MB boyutunda olup, 80 mm/3.1" boyutunda bir CD-R(W) medyasına yazılabilir:

Ayrıntılar için bakınız: En düşük CD üzerinden yükleme

Kartvizit CD'ler, USB stickler vb...

USB-Stikler ve benzeri aygıtlar için uygun boyutta bir dizi kalıp indirebilir, medyaya yazabilir ve bu medyadan boot ederek yüklemeye başlayabilirsiniz.

Bu tür çok küçük kalıplar sayesinde Debian çok çeşitli mimarileri desteklemektedir. Mevcut kalıpları indirebileceğiniz link (Daha fazla bilgi için MANIFEST dosyasına bakınız):

Ayrıntılar için lütfen mimariniz için yükleme talimatında yer alan, Sistem Yükleme Medyasının Edinilmesi bölümüne bakınız.

Ağ üzerinden boot

TFTP ve bir DHCP (veya BOOTP, veya RARP) sunucusu kurarak yükleme medyasını makineler arasında yerel ağınızdan sunabilirsiniz. Eğer istemci makinanın BIOS'u destekliyorsa, Debian yüklemesini ağ üzerinden boot edebilirsiniz (PXE ve TFTP kullanarak) ve ağ üzerinden Debian yüklemesini tamamlayabilirsiniz.

Tük makinalar ağ üzerinden boot etmeyi desteklemezler. Çünkü bu, ayrıca işlem gerektirir. Bu metod acemi kullanıcılar için önerilmez.

Kalıp dosyaları için link: (Daha fazla bilgi için MANIFEST dosyasına bakınız):

Ayrıntılar için lütfen mimariniz için yükleme talimatında yer alan, TFTP net boot için dosyaların hazırlanması bölümüne bakınız.