Týdeník Debianu - 27. září 2005

Vítejte u letošního 39. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Ben Hutchings oznámil dostupnost DVD videí z přednášek na letošní DebConf. Také byla vidět snaha o převedení obsahu staré Wiki do nové Debian Wiki.

Sbírání dat při zavádění. Jörg Sommer chtěl vědět, na které místo v souborovém systému má náhrada initu ukládat svá data. Martin Krafft navrhl ponechat data v paměti a zapsat je do souboru až na závěr zaváděcího procesu. Jörg později vysvětlil, že data se budou dočasně uchovávat v /run a poté se přesunou na finální umístění.

Zdvojení knihovny GL. Michael Biebl se zajímal, proč X.Org i Mesa poskytují implementace GL/GLU jako knihovny a zda existuje dlouhodobější snaha o přechod pouze na jednu z nich. Marcelo Magallon vysvětlil obsah zmíněných balíčků a dodal, že uživatel by měl vědět, které ovladače potřebuje.

Podpora pro libc verze 5. Jeroen van Wolffelaar chtěl vědět, jak dlouho ještě musí Debian podporovat staré balíčky libc5, protože libc6 již byla uvolněna před sedmi lety, od kteréžto doby přestal bezpečnostní tým libc5 podporovat. Roger Leigh dodal, že Debian je jedinou běžnou distribucí, která stále obsahuje binární balíčky starší libc a navrhl její odstranění.

Běžné balíčkovací chyby. Lars Wirzenius oznámil nárůst chyb v balíčkování, kterých si všiml při testovacích průchodech archivem pomocí nástroje piuparts. Tyto testy pomáhají rozpoznat soubory, které nejsou obsaženy v balíčcích, ale také nejsou odstraněny během instalace či odebrání balíčků. Testy také umí rozpoznat volání externích programů, na kterých balíčky nezávisí.

Port Debianu na OpenSolaris? Andreas Schuldei povzbudil vývojáře, aby se zúčastnili diskusí o licenci OpenSolarisu s ohledem na možný port Debianu. Projekt Debian momentálně tuto licenci neschválil kvůli její soudní doložce.

Problémy s licencí NTP. Nathanael Nerode objevil v balíčku ntp několik různě licencovaných částí kódu. Zdá se, že některé z nich nejsou v Debianu vůbec distribuovatelné. Bdale Garbee identikoval problémy a navrhl sporný kód z balíčku odstranit.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archivu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 3 balíčky byly tento týden opuštěny a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 188 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydal Martin 'Joey' Schulze.