Cotygodniowe wiadomości Debiana - 11. marca 2003r

Witaj w dziesiątym w tym roku numerze DWN, tygodniku dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Wygląda na to, że ten tydzień był bardzo pracowity dla deweloperów jądra. Po ostatnich pracach możemy się spodziewać dużych ulepszeń dla użytkownika desktopowego. W międzyczasie Openstuff.net wypuściło nową serię tanich fajnych rzeczy związanych z Debianem, włączając w to koszulki, polo, bluzy oraz walizki.

Wezwanie do głosowania w wyborach DPL. Sekretarz projektu Debian wysłał pierwsze wezwanie do głosowania w tegorocznych wyborach Lidera Projektu Debian (DPL). Wykorzystany zostanie całkiem dobrze przetestowany zeszłoroczny engine obsługujący głosowanie. Kolejność nazwisk kandydatów na formularzu głosowania została wybrana losowo, głosujący mogą wyrazić swoją opinię o każdym kandydacie. Głosy muszą zostać podpisane za pomocą GnuPG (lub PGP) i dotrzeć do godziny 24:59:59 UTC dnia 29 marca 2003. Statystyki głosowania z dokładnością do minuty są dostępne.

Używanie przetłumaczonych wzorców debconf. Michael Bramer poinformował nas o możliwości używania przetłumaczonych wzorców debconf, które utrzymuje Debian Description Translation Project. Obecnie jest teraz obsługiwanych kilka języków. Stan prac może być oglądany na wykresie stanu prac. Michael podsumował dyskusję.

Testowanie GCC 3.3. Matthias Klose wezwał do testowania wchodzącego GNU Compiler Collection (GCC) 3.3 z rzeczywistymi aplikacjami. Zanim ta wersja zostanie wypuszczona, musi spełnij kilka kryteriów. Pakiety powinny być przekompilowane przy użyciu gcc-snapshot z unstable.

Zaplanowane wydanie Sarge? Anthony Towns mówi o kwestii, z którą wkrótce zmierzy się Debian, ponieważ glibc z unstable zostało przeniesione do testing. Anthony zastanawia się, czy debian-installer jest obecnie do zaakceptowania, a jeśli nie, to co jest wymagane, by debian-installer (lub cokolwiek innego) nadawało się do wydania oraz jak długo to potrwa. Anthony poszukuje również ochotników do pomocy w pracy Menedżerowi Wydań.

Qmail w Debianie. Vincent Hillier napisał artykuł omawiający korzystanie z qmaila w systemach Debian. Dokument wyjaśnia instalację serwera pocztowego Qmail w różnych sytuacjach. Nie jest wymagana wcześniejsza znajomość Qmaila, jako że tekst opisuje każdy krok, od instalacji do uruchomienia POP i DNS na danej maszynie.

Kompilacja jądra Linuksa na Debianie. Clinton De Young, autor tekstu The Very Verbose Debian 3.0 Installation Walkthrough, napisał ostatnio The Very Verbose Guide to Updating and Compiling Your Debian Kernel (Szczegółowy poradnik uaktualniania i kompilowania jądra Debiana). Ten artykuł prowadzi nawet początkujących użytkowników przez proces ściągania, konfiguracji, kompilowania i instalacji jądra Linuksa. Zawiera rozważania na tematy takie jak obsługa dźwięku, journal ext3 czy wypalanie CD.

Instalacja Debiana na Compaq Proliant. DebianHelp opublikował artykuł który omawia instalację Debiana 3.0 (woody) na Compaq Proliant ML370 G3 z dwoma procesorami Intel Xeon 2.8 Ghz i 2 GB pamięci RAM. Wyjaśnia, które sterowniki są niezbędne aby być pewnym, że cały sprzęt jest wykrywany i działa należycie.

Funkcje ułatwiające dla niepełnosprawnych w Debianie. Pewien użytkownik na DebianHelp wyjaśnił, że jest sparaliżowany i używa opcji ułatwiających mu korzystanie z komputera dostępnych w komercyjnym systemie operacyjnym, włączając w to klawisze trwałe (sticky keys) i klawisze myszki do radzenia sobie z modyfikatorami (np. Shift zachowuje się jak CapsLock) oraz używa klawiatury numerycznej jako urządzenia sterującego myszką. Zastanawiał się, czy Debian dostarcza takich funkcji. Czytelnicy wskazali na Linux Accessibility Howto oraz opcje ułatwiające zawarte w GNOME i KDE3.

Debian na tanim komputerze Lindows/Microtel. Paul M. Foster wyjaśnił jak udało mu się przekształcić tani komputer z Lindowsem na pokładzie od Wal-Mart w prawdziwy system Debiana. Paul najpierw wymazał Lindows z dysku i zainstalował Debiana 3.0 (woody). Jednak, po wielu bojach z niekompatybilnością sprzętową, uaktualnił system do testing (sarge), co rozwiązało jego problemy

Obrazowanie prywatnych archiwów Woodiego. Brian May utworzył skrypt Perla do porównywania plików źródłowych z archiwów Debiana i archiwów prywatnych. Skrypt podaje listę połączeń do utworzenie wykres vcg pokazujący zależności budowania dla prywatnych archiwów. Na obrazku pokazane jest, które pakiety są przestarzałe w prywatnym archiwum oraz kolejność, w jakiej powinny być przebudowane. Dla przykładu, wykres może pokazywać, że ponieważ acl jest przestarzały, attr prawdopodobnie powinien zostać przebudowany najpierw, ponieważ acl zależy od attr.

Kod LZW znów w Debianie. Drew Scott Daniels zastaniawiał się jakie zająć stanowisko w sprawie rychłego wygaśnięcia ochrony patentowej algorytmu LZW. Chciałby dowiedzieć się, które pakiety kiedyś korzystały lub skorzystałyby w przyszłości z kodu LZW. Planuje on masowe zgłaszanie raportów o błędach aby zachęcić do użycia kodu LZW, przede wszystkim w przypadku pakietów które celowo usunęły kod LZW.

Pakiety wykrywające sprzęt w Debianie. Rick Moen, Dave Bechtel i Heather Stern z Linux Gazette Answer Gang niedawno dyskutowali o pakietach wykrywających sprzęt w Debianie. Odpowiadali na pytania odnośnie kudzu i porównywali liczne Debianowe pakiety do rozpoznawania sprzętu. Rick załączył informacje o wykrywaniu sprzętu na swojej stronie z debianowymi poradami.

Zależności w archiwum Debiana. Osamu Aoki pomyślał, że jednym z wyznaczników wagi pakietu jest ilość innych pakietów które od niego zależą. Jego badania pokazały, że 88% pakietów ma takie zależność z mniej niż 6 pakietami. Fabio Massimo Di Nitto zauważył, że te statystyki nie biorą pod uwagę statusu Essential (niezbędny) a Anthony Towns dodał, że niektóre pakiety mają mniej zależności ale są równie ważne, ponieważ spełniają te same funkcje, przykładowo mail-transport-agent.

Zastosowanie udebów nie tylko przy instalacji. Branden Robinson zapytał o użycie udebów dla czegoś więcej niż instalacja, na przykład w środowiskach z ograniczonymi zasobami. Glenn McGrath wyjaśnił, że z punktu widzenia formatu pliku udeby są tym samym co deby, udeby są jednak mniejsze, ponieważ nie muszą zawierać wszystkiego wymaganego przez Debian policy. Należy postrzegać udeby jako dynamicznie ładwalne moduły dla instalatora, nie jako prawdziwe pakiety Debiana.

GNU/Linux dla PlayStation 2 oparty o Debiana. xRhino wydali BlackRhino dla Sony PlayStation 2 (PS2). BlackRhino to system operacyjny GNU/Linux oparty na Debianie. Zawiera ponad 1,200 pakietów aby pomóc w użyciu i tworzeniu programów dla PS2 i wymaga PS2 Linux Kit, który Sony sprzedaje za $US199.

Nowy eksperymentalny pakiet PPP. Russell Coker ogłosił, iż udostępnił on nowy eksperymentalny pakiet PPP. Oprócz innych rzeczy zawiera on skrypt diallera Briana Maya. Russell nie jest obecnie w stanie przetestować pakietu i chętnie przyjmie każdą pomoc w testowaniu. W ciągu kilku dni Russell planuje opublikować kolejne wydanie z wsparciem pppoa, a przed końcem tygodnia może ukazać się wersja z pppoa i innymi rzeczami o które upominali się użytkownicy.

Nowy OpenLDAP 2.1 Preview. Torsten Landschoff ogłosił, że pierwsze próbne pakiety gotowego do instalacji OpenLDAP 2.1 są już dostępne. Dużo pracy pozostało przed wysłaniem ich do unstable, przykładowo uaktualnienia nie działają a rekonfiguracja wymaga uprzedniego usunięcia starego katalogu. Jednak instalacja zdaje się działać, a nowy katalog może zostać utworzony za pomocą bardzo prostego skryptu konfiguracyjnego. Torsten będzie wdzięczny za testowanie i wszelki odzew, także w sprawie oczekiwań co do ostatecznej postaci skryptów instalacyjnych.

Wyjaśnienie licencji czcionki GnuMICR. Eric Sandeen zauważył, że panowało pewne zamieszanie odnośnie licencji pakietu czcionek GnuMICR którym się opiekuje. Teraz wyjaśnił w dokumentacji, iż pakiet jest rozpowszechniany na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GPL). Branden Robinson zaznaczył, że były pewne niejasności w dokumentacji mogące sugerować dodatkowe restrykcje wykraczające poza GPL. Według niego najlepiej po prostu zaznaczyć, które pliki są 'kodem źródłowym' a które 'postacią wykonywalną' czcionek.

Poprawki Bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety Nowe lub Warte Uwagi. Następujące pakiety zostały niedawno dodane do Debiana lub zawierają ważne poprawki.

Pakiety Osierocone. W tym tygodniu osierocono 3 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 176 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich koordynatorów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i przeadresuj ją do ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.


Aby co tydzień otrzymywać pocztą elektroniczną ten biuletyn zapisz się na listę debian-news.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Cotygodniowych wiadomości Debiana przygotowali(ły) Matt Black, Andre Lehovich, Manolo Romero i Martin 'Joey' Schulze.