Cotygodniowe wiadomości Debiana - 10. grudnia 2002r

Witamy w 47 w tym roku numerze DWN, tygodnika dla ludzi zainteresowanych i związanych z Debianem. Trochę zamieszania spowodowała gwiazdka w rekordzie dns domeny .org.com. Pozbawiony snu James Treacy z dumą ogłosił narodziny swoich dwóch córek, Jacqueline i Claire. Znajomi mówią mu, że jego życie powinno wrócić do normy za jakieś 20 lat.

Zmienianie Adresu Osoby Zgłaszającej Błąd. Colin Watson ogłosił, że system śledzenia błędów obsługuje nową komendę do zmiany adresu osoby zgłaszającej błąd. Stary sposób, polegający na zamykaniu zgłoszenia i ponownym jego otwieraniu z innym adresem zgłaszającego, jest niezalecany. W zamian dostępna jest teraz komenda submitter, która może również korzystać z adresu z pól nagłówka From: lub Reply-to:. Na adres poprzednio zapisany jako adres zgłaszającego zostanie wysłana informacja o zmianie.

Dodatkowe Trasy do TuxRacer. Adreas Tille powiedział, że umieścił w repozytorium pakiety z dodatkowymi trasami do gry TuxRacer. Nie spełniają one jeszcze wymogów jakości odnośnie potrzebnej dokumentacji, ale działają. Niestety, licencja dla wielu z nich jest niejasna, a autor pakietów nie jest autorem tras.

Tworzenie Opisów Pakietów. Colin Walters napisał, że opisy pakietów są ważnym produktem tego projektu. Będę one pierwszą rzeczą, jaką ludzie zobaczą, gdy zdecydują się używać Debiana, a ich jakość wpłynie bezpośrednio na jakość Debiana. Colin w końcu przygotował dokument o pisaniu opisów w prawie spójnej formie.

Xconfigurator dla Debiana? Amir Bukhari poinformował,że zamierza przenieść Xconfigurator z Red Hata do Debiana, jeśli to pomoże Debianowi uzyskać łatwiejszą konfigurację Xów. Jednak nowy proces instalacyjny Debiana będzie bardzo mocno wykorzystywał debconf. Podłączenie kompletnie innego narzędzia konfiguracyjnego może być niemożliwe. Ale nie będziemy pewni, nim nie spróbujemy.

Skrypty do Budowania Obrazów CD. Martin Sjögren poinformował, że udostępnił skrypty, których używa do budowania obrazów CD bazujących na nowym debian-installer. README Martina wyjaśnia wszystkie kroki potrzebne do zbudowania małego obrazu CD. To powinno pomóc testować debian-installer, który nadal potrzebuje dużo pracy.

Budowanie Obrazów CD bez sekcji Contrib. Tollef Fog Heen napisał łatkę na pakiet debian-cd umożliwiającą budowanie obrazu CD bez dołączania archiwum contrib. Rapël Hertzog przyznał, że jest to dobry pomysł, dopóki dołączanie contrib pozostaje jako domyślne. Na początku myślał, że wartoby było usuwać contrib automatycznie jeśli sekcja non-free została usunięta. Jednak, jak zostało to podkreślone, niektóre pakiety takie jak OpenOffice.org są w contrib, ale nie wymagają żadnego pakietu z non-free.

Zbuduj swój pierwszy pakiet Debiana. Clemens Lee ogłosił, że został napisany Mini-HOWTO (polska wersja tutaj) zatytułowany Jak zbudować pierwszy pakiet Debiana (ang. How to Create Your First Debian Package). Ten dokument opisuje jak stworzyć pakiet Debiana do zainstalowania na własnym komputerze, a nie do włączenia do oficjalnych archiwów Debiana. Podręcznik dla nowych opiekunów pakietów Debiana (Debian New Maintainers' Guide) opisuje budowanie oficjalnych pakietów.

Egzekwowanie Licencji na Oprogramowanie. Lawrence Rosen, prawnik i członek zarządu Open Source Initiative, napisał artykuł o możliwościach egzekwowania przestrzegania licencji na oprogramowanie. W szczególności omówił sprawę dowodzenia, że ktoś zgodził się by być objętym zasadami kontraktu, tak by te zasady mogły zostać egzekwowane przez sąd. Autorzy, którzy mają zamiar wymuszać respektowanie warunków swoich licencji na użytkownikach, powinni być zainteresowani tym artykułem.

Skrypty do Tworzenie Prywatnych Archiwów Pakietów Debiana. Brian May napisał, że przygotował zestaw skryptów, które mogą być użyte do ułatwienia budowy prywatnego archiwum Debiana. Skrypty pozawalają na utworzenie i utrzymywanie wielu dystrybucji, architektur itp.

Pierwsze, Testowe Wydanie debian-installer. Tollef Fod Heen ogłosił pierwsze wydanie wersji alpha nowego instalatora Debiana. Wydanie jest dostępne tylko dla i386 i obsługuje instalację sieciową lub z CD-ROMu. Instalacja przebiega w trybie tekstowym, ponieważ nakładki korzystające z S-Lang czy GTK nie są jeszcze gotowe. Jeśli wypróbujesz instalator i napotkasz problemy, zgłoś błąd w pseudo-pakiecie installation-reports używając tego wzoru.

KDE 3.1 opóźnione ze względu na Bezpieczeństwo. Dla tych, którzy czekają na KDE 3.1, jego menedżer wydania Dirk Mueller zgłosił, że termin wydania został przeniesiony na następny rok. Zespół KDE został poinformowany o problemach z bezpieczeństwem i Dirk chciałby raczej skontrolować kod źródłowy, niż wypuszczać wersję z dziurami. Doceniamy ich starania.

FSF na temat proponowanej przez W3C polityki patentowej. Free Software Foundation (FSF) zbadała proponowaną przez World Wide Web Consortium's (W3C) politykę patentową i uznała ją za wybrakowaną. Zaproponowana polityka zezwala na ograniczenia dotyczące sposobu użytkowania, co jest niezgodne z GNU General Public License. Archiwum komentarzy zawiera kilka komentarzy użytkowników i developerów Debiana. W3C przyjmuje komentarze z zewnątrz do 31 grudnia 2002, pod adresem www-patentpolicy-comment@w3.org.

Pierwsze Uaktualnienie dla Debian GNU/Linux 3.0. Pierwsza aktualizacja obecnej dystrybucji stabilnej wydanej w lipcu jest nadal w przygotowaniu. Manedżer dystrybucji stabilnej przysłał uaktualniony raport o postępie prac. Uaktualnienie będzie się głównie składało z poprawek bezpieczeństwa, ale również będzie zawierało nowe pakiety, które się zgubiły podczas zamrażania dystrybucji woody oraz poprawki do źle zrobionych pakietów.

Poprawki Bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety Nowe lub Warte Uwagi. Następujące pakiety zostały niedawno dodane do Debiana lub zawierają ważne poprawki.

Pakiety Osierocone. W tym tygodniu osierocono trzy pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 130 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich maintainerów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i przeadresuj ją do ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na twój mail pod adresem dwn@debian.org.


Aby co tydzień otrzymywać pocztą elektroniczną ten biuletyn zapisz się na listę debian-news.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Cotygodniowych wiadomości Debiana przygotowali(ły) Andrew Shugg, Matt Black, Tollef Fog Heen, Andre Lehovich i Martin 'Joey' Schulze.