Cotygodniowe wiadomości Debiana - 14. listopada 2001r

Licencjonowanie innych rzeczy niż oprogramowanie. Sunnanvind ponownie poruszył ten stary problem. W dyskusji padły pytania, czy GNU Free Documentation License (GNU FDL) jest kompatybilna z DFSG i filozofią Wolnego Oprogramowania. GNU FDL pozwala autorowi zaznaczyć wybrane paragrafy jako objęte inną licencją, co może sprawić, że cały dokument będzie nie-wolny i w związku z tym niezgodny z punktem 3. Debian Free Software Guidelines.

Elementy Menu Debiana. Karl M. Hegbloom podkreślał potrzebę dodawania elementów do Menu Debiana przez absolutnie każdą aplikację dla Xów. Jeżeli programy nie są dodawane do menu systemowego, ludzie często w ogóle nie znajdą takiej aplikacji. System menu jest świetnym rozwiązaniem, gdyż pozwala on synchronizować elementy menu z naprawdę zainstalowanymi programami i współpracuje z większością menedżerów okien.

Słowa kluczowe dla pakietów Debiana. Erich Schubert wysłał propozcję, aby dodać słowa kluczowe do wszystkich pakietów. Problem z pięcioma tysiącami pakietów nie jest już problemem akademickim. Niewielu ludzi może upilnować wszystkich pakietów. Nawet jeżeli eksperci używaliby apt-cache search, nowi ludzie będą używali istniejących menedżerów pakietów, które nie udostępniają takiego interfejsu wyszukiwania.

Bardzo stare żądania ITP (Intent To Pakage). Taketoshi Sano (佐野武俊) zaanalizował dane w systemie śledzenia błędów pod kątem pakietów, które wymagają jeszcze dopracowania i przyszłych pakietów (Work-Needing and Prospective Packages - WNPP), a następnie wysłał raport. Na naszym serwerze www lista WNPP została podzielona na kilka stron, aby ułatwić jej czytanie. Jednak strony są nadal duże i Taketoshi ujawnił także robiącą wrażenie liczbę starych żądań. Jednak problem pozostaje, gdyż pakiety, nad którymi nie pracowano powyżej sześciu miesięcy, zazwyczaj nie są już nigdy uaktualniane.

Sourceforge witryną demo nie-wolnego oprogramowania? Chociaż nie jest to bezpośrednio związane z Debianem, wielu użytkowników i deweloperów Debiana używa udogodnień SourceForge do utrzymywania i rozwijania projektów. Free Software Foundation Europe opublikowało niedawno artykuł analizujący dawną i bieżącą sytuacjęVA Linux utrzymującego i rozwijającego SourceForge. Artykuł wart jest przeczytania. Ogólnie zawiera on następujące twierdzenie: SourceForge było do tej pory wspaniałą pomocą przy rozwijaniu Wolnego Oprogramownia, ale nadszedł czas, aby uciec z pułapki. Niedawno GNU project uruchomiło Savannah, ich własny wkład w zapewnienie zasobów deweloperom Open Source, który używa kodu wydzielonego z kodu SourceForge.

ATLAS umożliwia ogromne przyspieszenie oprogramowania matematycznego. Dirk Eddelbuettel napisał raport o ogromym wzroście prędkości, który osiągnął poprzeż proste użycie Automatically Tuned Linear Algebra Software (ATLAS) w unstable i testing. W bieżącej wersji biblioteki glibc - ldconfig ładuje teraz zoptymalizowaną bibliotekę ATLASa - BLAS i dzieje się to bez interwencji użytkownika, poza zainstalowaniem ATLASa i pakietów R lub Octave. Dirk zademonstrował ogromny wzrost prędkości, nawet do dziesięciu razy (dla prostej macierzy).

Nie będzie pakietów mplayera w Debianie. W ostanim czasie wielu ludzi pytało o pakiety mplayera. W tej chwili nie można pakietów mplayera włączyć do Debiana. Nawet jeśli pakiet generalnie jest licencjonowany na GNU GPL, używa on kodu nie-GPL, co do siebie nie pasuje. Dodatkowo mówi się, że wiążą się z nim problemy patentowe, co także uniemożliwia jego włączenie. Do tych problemów dochodzi jeszcze i ten, że główni deweloperzy nie zalecają i nie życzą sobie pakietów binarnych, gdyż w źródłach używają optymalizacji dla konkretnych procesorów wykonywanej podczas kompilacji, a autorzy uważają ją za bardzo istotną. Jednakże Christian Marrilat prywatnie udostępnia prekompilowane pakiety.

Nowe Boot-Floppies 3.0.17. Adam Di Carlo powiedział, że właśnie zostały wydane Boot-floppies 3.0.17. Pakiety dla wersji i386 są już w Incoming, ale powinny być dostępne w archiwum za kilka dni, podobnie jak te dla innych architektur. Adam prosi o pomoc w (a) identyfikacji wciąż obecnych w pakiecie błedów Release Critical (RC) i (b) w naprawianiu tych błędów RC, o których wiadomo. Ci, którzy są zainteresowani powinni pytać na debian-boot@lists.debian.org.

Odkrywanie sekretów Hurda. Ostatnio na Kerneltrap został przeprowadzony wywiad z Nealem Walfieldem, deweloperem Debiana i Hurda. Neal wyjaśnia różnice między klasycznym, podobnym do Linuksa systemem operacyjnym i Hurdem, który stara się ominąć błędy architektury obecnych systemów operacyjnych. Z punktu widzenia użyteczności Hurd działa całkiem dobrze jako system na biurko, jednak Neal jeszcze nie rekomenduje go nikomu jako serwera.

Nowe i warte zauważenia pakiety. Następujące pakiety zostały dodane do archiwum Debiana od naszego ostatniego wydania.

Ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. W tym tygodniu dotarło do nas tylko jedno ostrzeżenie. Znasz zasady - jeśli używasz któregoś z tych pakietów, upewnij się, że go zaktualizowałeś.


Masz wiadomości? Informuj nas! Nie chcemy tego pominąć. Pamiętaj, aby wysyłać nam informacje o nowych i starych pakietach, abyśmy mieli okazję wspomnieć o nich w kolejnych wydaniach.


Aby co tydzień otrzymywać pocztą elektroniczną ten biuletyn zapisz się na listę debian-news.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Cotygodniowych wiadomości Debiana przygotowali(ły) Joe 'Zonker' Brockmeier i Martin 'Joey' Schulze.