Debian na płytach CD

Instalacja sieciowa z małej płyty CD

Uwaga: Oryginał jest nowszy niż to tłumaczenie.

Instalacja sieciowa lub po angielsku w skrócie netinst jest pojedynczą płytą CD, która pozwala zainstalować cały system operacyjny. Płyta ta zawiera tylko minimalny zestaw oprogramowania, aby móc rozpocząć instalację i pobrać pozostałe pakiety z Internetu.

Co jest lepsze — mała płyta sieciowa, czy pełen zestaw płyt? To zależy, ale sądzimy, że w wielu przypadkach obraz małej płyty jest lepszy — poza wszystkim, ściągasz tylko te pakiety, które wybrałeś do instalacji na Twojej maszynie, co oszczędza zarówno czas, jak i pasmo sieciowe. Z drugiej strony, pełne zestawy są bardziej odpowiednie, jeśli instalujesz system na więcej niż jednej maszynie lub bez dostępu do Internetu.

Jakie typy dostępu do sieci są możliwe w czasie instalacji? Instalacja sieciowa zakłada, że masz połączenie z Internetem. Obsługiwane są różne rodzaje połączeń, na przykład modem analogowy PPP, Ethernet, WLAN (z pewnymi ograniczeniami), ale nie ISDN — przykro nam!

Są dostępne do pobrania następujące bootowalne obrazy płyt minimalnych:

Oficjalne obrazy typu netinst wydania stabilnego

Liczący do 300 MB obraz zawiera instalator i niewielki zestaw pakietów, które pozwalają na zainstalowanie (bardzo) podstawowego systemu.

obraz płyty CD netinst (150-300 MB, w zależności od architektury)

Więcej informacji na temat obrazów płyt i ich użycia znajduje się w często zadawanych pytaniach - FAQ.

Po pobraniu obrazów polecamy szczegółowe informacje na temat procesu instalacji.

Nieoficjalne obrazy netinst z dołączonym niewolnym oprogramowaniem firmware

Jeżeli jakikolwiek sprzęt w systemie wymaga załadowania niewolnego oprogramowania firmware wraz ze sterownikiem, można użyć jednego z archiwów zawierających pakiety z firmware lub pobrać nieoficjalny obraz zawierający niewolny firmware. Instrukcje, jak użyć tych archiwów i podstawowe informacje na temat ładowania firmware podczas instalacji są zamieszczone w Podręczniku Instalacji.

nieoficjalne obrazy instalacyjne dla wersji stabilnej z zawartym firmwarem